30.1.2021

30.01.2021

Chmelová abeceda

Na konci minulého roku vyšla knížka autorů Jaroslava Wagnera, Vladimíra Valeše a Nadi Žurkové s názvem „Chmelová abeceda“.

Vydavatelem je Město Žatec s použitím dotace od Ministerstva kultury. Knížka vyšla v nákladu 500 výtisků a je, bohužel, neprodejná. Měla by být distribuována především do škol, ale bude určena i jako dárek při různých významných akcích a životních jubileích.

Knížka je sestavena z abecedně uspořádaných chmelových hesel, jejich popisů a je doprovázena ilustracemi. Cílem bylo připomenout chmelařské názvosloví nářadí, postupů a techniky a zachovat je tak pro další generaci.

Při práci na knížce jsme využili staré fotografie a texty z našeho archivu. Některá hesla jsme, z důvodu nedostatku místa, museli oželet, ale budeme s nimi počítat v případě dalšího, tentokrát rozšířeného, vydání v dalších letech. České chmelařství a jeho téměř tisíciletá historie si to jistě zaslouží.